Boston Bruins’in Yedinci Stanley Kupası için Hücumunu Durdurabilecek Biri Var mı?

2022-23 Ulusal Hokey Ligi (NHL) sezonu 17 Ekim 2022’de başladı ve Haziran 2023’te Stanley Cup şampiyonlarının taçlandırılmasıyla heyecan verici bir sona erdi. Stanley Kupası, profesyonel buz hokeyinin en prestijli ödülüdür. 106 Stanley Kupası kazanıldı, ancak Boston Bruins de dahil olmak üzere yalnızca 25 takım ünlü kupayı havaya kaldırdı.

Boston Bruins taraftarları, sevdikleri takımlarının Stanley Cup’a 20 kez gittiğini gördü. Yalnızca Toronto Maple Leafs (21), Detroit Red Wings (24) ve Montreal Canadiens (35), Stanley Cup’ta Bruins’den daha fazla kez yer aldı. Ancak Bruins, bu maçların 14’ünde ikinci olarak evine döndü ve 2010-11 sezonundan bu yana NHL’nin şampiyonu olamadı. Bu yıl, her şey yalnızca Bruins’in bir kez daha Stanley Cup finallerine ulaşmasını değil, aynı zamanda kazananın kupasını ele geçirmesini ve en azından önümüzdeki 12 ay boyunca kendilerini hokey şampiyonu ilan etmelerini işaret ediyor.

Boston Bruins, Bahis siteleri ‘in 2023 Stanley Cup şampiyonu olma yolunda açık ara favorisi ve nedenini söylemek kolay. Planlanan 82 normal sezon maçının 77’sinde Bruins, 60-12-5’lik bir rekora sahip, bu da şu ana kadar yalnızca 17 maç kaybettikleri ve ligin en iyi 125 puanını topladıkları anlamına geliyor. Bruins eğlence için gol atıyor (bu yazının yazıldığı sırada 286 gol) ve su geçirmez bir savunmaya sahip (166 gol atılmasına izin veriliyor). Yalnızca Edmonton Oilers (303), Bruins’ten daha fazla kez file arkalarında pakı kullanabildi ve başka hiçbir takımın savunmasına 30 gol sınırı dahilinde izin verilmiyor. Durdurulamaz bir hücum ve cimri bir savunma genellikle kendi alanınızda şampiyon olmak için mükemmel bir kombinasyondur.

Mevcut Boston Bruins takımı, 100 puana ulaşan maçlarda uzun süredir devam eden NHL rekorunu kırdı. Baş antrenör Jim Montgomery’nin takımının, 1976-77 Montreal Canadiens’i tek bir maç farkla yenerek üç rakamlı puanlara ulaşması yalnızca 61 maç sürdü. Ayrıca normal sezondaki 50. galibiyetlerini kaydetmek için yalnızca 64 maç aldılar, bu da bir başka NHL rekoru. Bruins’in yedinci Stanley Kupası şampiyonluğuna doğru ilerlemesini durdurabilecek güce sahip olan çok az NHL takımı var, eğer varsa.

Sağ kanat oyuncusu David Pastrnak, Bruins’in inanılmaz hücumunun ana nedenlerinden biri. 26 yaşındaki Çek Cumhuriyeti yerlisi, geçen sezon 72 maçta 40 gol attı ve 37 asist yaparak 77 sayıya ulaştı. Bu sezonda Pastrnak, 77 maçta 56 gol, 47 asist ve 103 sayı topladı. Bruins’in Mart 2023’te Pastrnak’la sekiz yıllık 90 milyon dolarlık bir sözleşme imzalamasına şaşmamak gerek.

Gol atan sadece Pastrnak değil, çünkü diğer 11 Bruins oyuncusu da atılan gollerde çift haneli rakamlara ulaşıyor. Bunlar arasında Patrice Bergeron (27 gol ve 30 asist) ve Brad Marchand (20 gol ve 43 asist) yer alıyor.

Sahanın diğer ucundaki kaleciler Linus Ullmark ve Jeremy Swayman normal sezon boyunca olağanüstü bir form sergilediler. Ullmark 1.406 şut çekti ve 1.318 (%93.7) şut kurtardı ve ortalamaya göre 1.90 gol karşılığında yalnızca 88 gol kaydetti. Swayman’in formu da etkileyici; 844 şutta 776 kurtarış (%91,9) ve 68 golle maç başına ortalama 2,24 gol kaydetti.

Bruins Değilse Stanley Kupasını Kim Kazanacak?

Bazı elit seviyedeki takımlar play-off’lara kalsa da, 2023 Stanley Cup şampiyonu olmak için Bruins dışında bir takımı seçmek cesur ya da aptal bir kişinin işi olacaktır. Colorado Avalanche’ın veya Toronto Maple Leafs gibi takımların şampiyon olma şansını göz ardı etmemelisiniz, ancak Bruins tüm bölümlerde çok güçlü görünüyor. Yedinci Stanley Cup’ın Boston eyaletine doğru ilerlemesini durdurmak için tüm kapitülasyonların anası gerekecek.

Boston Bruins’e Karşı Çalışan Faktörler

Boston Bruins, NHL’de başarılı bir geçmişe sahip güçlü bir takıma sahip olsa da, yedinci Stanley Kupası’nı kazanma yolunda hâlâ onlara karşı çalışan birçok faktör var. Bu faktörler, sakatlıklardan belirli pozisyonlardaki derinlik eksikliğine ve hatta takım kimyasındaki potansiyel sorunlara kadar uzanıyor.

Yaralanmalar

Boston Bruins’in aleyhine işleyen en önemli faktörlerden biri sakatlıklar. Bu sezon zaten Charlie McAvoy, Brad Marchand ve Tuukka Rask gibi önemli oyuncularla sakatlıklarla karşı karşıya kaldılar. Bu sakatlıklar, özellikle play-off maçları gibi önemli maçlar söz konusu olduğunda takımın performansı üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir.

Derinlik Eksikliği

Boston Bruins’in Stanley Kupası’nı kazanma şansını engelleyebilecek bir diğer faktör de belirli pozisyonlardaki derinlik eksikliğidir. Örneğin, ilk hatları güçlü olsa da ikincil hatları o kadar güçlü olmayabilir, bu da kilit oyuncuların yorulmasına veya aşırı kullanılmasına neden olabilir. Ek olarak Bruins’in yedek kaleciler için sınırlı seçenekleri var ve bu da Tuukka Rask’ın uzun bir süre sahalardan uzak kalması durumunda önemli bir sorun olabilir.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *